hürriyet

26 Aralık 2013 Perşembe

Avokado

Bebekler için çok yararlı olan avokadoya 6. aydan sonra başlanabilirmiş. Avokadodaki yağ anne sütündeki yağ ile benzerlik gösteriyormuş . Bu nedenle bebekler severek yiyormuş. Benimki de çok sevdi. Büyüdükçe damak tadı oluşacağı için almıyorlarmış. Bu nedenle başka bir şeylerle karıştırmamız gerekecek.Biraz araştırayım istedim cidden çok yararlı bir meyve. Bebeklerimize yedirelim:)

Yararları:
Kabıza karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla Kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır. Avokado, vücutta toksit maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.
İçeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde çok gerekli olan maddelerdir. Avokado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.
Nasıl ve Nerede Kullanacağız?                                                       
1. Meyve uzunlamasına ortadan kesilir. Ortadaki iri çekirdek çıkarılır. Meyve ince ince cips gibi doğranır veya ezilir. Tuz, kırmızı veya karabiber ekilir. Limon sıkılır karıştırılır. Arzuya göre biraz taze yada kuru soğan kıyılarak ilave edilir, Maydanoz ve domates ilave edilebilir. Salata gibi yenir, yağ istemez.
2. Soyulmuş ve ezilmiş avokado sarımsaklı yoğurt ile karıştırılır. Limon ilave edilmez, böyle de yenilebilir.
3. Omlet yapılır. Peynir yerine avokado konur.
4. Mantar sote gibi sote yapılabilir.
5. Ezilmiş avokado bal ve ezilmiş cevizle karıştırılır. Bu takdirde tuz, limon, biber ilave edilmez.

   Not: Biz bu yeme şekillerinden sonuncusunu ve en çok damağa hitap eden şeklini kullanarak uzunlamasına kestikten ve çekirdeğini çıkardıktan sonra  bal veya daha çok pekmezle karıştırıp yiyoruz.....afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder